Cestujeme v těhotenství

V dnešní době se už s těhotnými maminkami počítá v každé situaci. Jsou běžně k vidění v kavárnách, divadlech, na koncertech, při sportovních aktivitách a nikoho nepřekvapí, když vidí těhotnou maminku cestovat. Aby bylo cestování s bříškem co nejpříjemnější, dali jsme dohromady několik vyzkoušených rad jak cestovat dopravními prostředky.

Koukněme se na cestování s bříškem pod mikroskopem. Pohodlí u cestování vám bude vždy ovlivňovat stupeň těhotenství a hlavně velikost bříška. Za ideální období se považuje cestování v druhém trimestru těhotenství. Případné prvopočáteční nevolnosti mohou být ty tam a bříško je přiměřeného rozměru. V období mezi 4. a 7. měsícem těhotenství je většina těhotných žen ve velmi dobré fyzické i psychické kondici.

Těhotenství a cestování autem

Přeprava vlastním automobilem je jednoznačně nejpohodlnější. Zatavíte si kde a kdy chcete, také si uděláte pohodlí šité sobě na míru. Zde je pár bezpečnostních rad:
– Spodní část bezpečnostního pásu je dobré mít vždy umístěnou pod bříškem.
– Za zmínku stojí těhotenský bezpečnostní pás pro vaše rostoucí bříško.
– Pokud řídíte, dbejte na zvýšenou pozornost. Zpomalené reakce v těhotenství nejsou ničím neobvyklé.

Těhotenství a cestování autobusem

Jednoznačně se jízda autobusem považuje v době těhotenství za nejméně vhodnou dopravu. Tady nejste pánem svého času. Kdy se odjíždí, kde a kdy se zastaví…, to vše za vás rozhoduje někdo jiný. Ale někdy prostě není zbytí.

Těhotenství a cestování vlakem

V dnešní době i cestování vlakem může být velmi pohodlné. Záleží jakou třídu a jaké soukromí si dopřejete. Opatrně na cestování Economy, Business či Premium třídou. Pohodlí je určitě zajištěno, ale většinou jsou tyto vagony vybaveny klimatizací a je obtížné získat přísun čerstvého vzduchu. Samozřejmě se to dá vyřešit malou procházkou po chodbách a cestou určitě narazíte na okno, které se dá otevřít.
Ve vlaku se dá použít i lůžkový vůz a občerstvení v jídelním voze může také potěšit.

Těhotenství a cestování letadlem

Většina leteckých společností povolují lety těhotným do 35. týdne těhotenství, ale od 28. týdne už často požadují písemný souhlas lékaře. Ten by zpravidla neměl být starší než 6 dnů. Každý dopravce ale může mít jiné požadavky a při nákupu letenky je proto vždy vhodné se na toto informovat. Důvodem, proč se těhotným ve třetím trimestru nedoporučuje létat je riziko předčasného porodu, ale také případných trombo-embolických příhod, které mohou způsobit tlakové změny ve vyšších nadmořských výškách.

Těhotenství a cestování lodí

Doprava lodí činí nemalé potíže i lidem v běžném netěhotném stavu. Vzhledem k tomu, že žena je v těhotenství více přecitlivělá, doporučuje se lodní dopravu pro toto období vynechat. Ale když už není nazbyt, pamatujte, že největší nepohodu vám mohou udělat vaše čichové buňky. Obloukem se vyhýbejte kuchyním a případným vůním z přepálených olejů či dokonce vůním ryb. Ať už v oblasti, kde se ryby vytahují ze sítí a čistí nebo při přípravě v kuchyních. Velkou neplechu vám mohou udělat i motory. Exhalace z motorů je sousto opravdu jen pro otrlé. A i u cestování trajekty či jinými vodními dopravními prostředky je možnost, že lodní společnost po vás bude vyžadovat lékařské potvrzení pokud už těhotenství dostoupilo 28. týdne.

Praktické rady pro těhotné na cesty

– pokud nemusíte, zvažte, zda je opravdu nutné cestovat
– zvažte délku cesty
– doporučuje se sedět v pření části vozu, ve vlaku vždy po směru jíždy vlaku, v letadle vám dobrou službu udělá místo u uličky (vaše nohy to uvídají při protažení)

 

cestujeme s briskem
Foto: Markéta Navrátilová, myshadows.net

Výbava na cesty pro těhotné

Tyto drobnosti v kabelce vám mohou udělat radost a stát se dobrým pomocníkem. Vždy v ní mějte:

– dostatek vody
– vlhké kapesníky nebo vodu ve spray
– něco k rychlému zakousnutí (sušené ovoce, musli tyčinka, ovoce, kukuřičné pečivo, hroznový cukr)
– náhradní triko na převlečení
– sáček k použití pří případné nevolnosti
– opatrně na léky proti kinetóze, většinou se nedoporučují pro těhotné a kojící
– radost vám často může udělat i kartáček na zuby a zubní pasta

Štěpánka Štrougalová a tým Juklíku vám přeje šťastné cesty i s bříškem.

2 Comments

  1. Pěkné rady 🙂 Dost mě potěšili ty tipy ohledně cestování letadlem.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*