Jak kojit. Aneb mýty a pověry o kojení.

Dobrá zpráva! Laická veřejnost, odborníci, alternativci i ti méně alternativní se shodují! Ano, kojit se má. Už málokdo ale ví, že kojit může opravdu 99 % žen. Jen je dobré se o kojení dozvědět pár informací už v průběhu těhotenství. Kojení je naprosto přirozený biologický proces. Pokud k tomu takto ženy přistupují, i kojení se stává milým okamžikem. A pokud přeci jenom k nějakým nesrovnalostem dojde, většinou stačí drobná rada, někdy trošku více pomoci, a některé ženy, pokud nechtějí, tak nekojí. I to je řešení. Používejte svůj rozum a cit, a pokud už padne jakékoli rozhodnutí ohledně kojení, nevracejte se zpět.

25 rad, jak kojit, aneb mýty a pověry o kojení:

1. Káva a víno v období kojení ANO

Lehce se to napíše. Ale když má člověk své informace podložené vědeckými výzkumy, lehce se to i realizuje. Je potvrzeno, že až 5 slabších káv v průběhu dne je zcela akceptovatelných. A víno? Je naprosto jasné, že cigarety a alkohol k těhotenství a období kojení nepatří! Ale pokud máte chuť, deci vína, kterou si budete vychutnávat hodinovým pitím, rozhodně neublíží. A víte, kdy je nejvhodnější doba? Při kojení.

2. Maminka nechce kojit

Pravděpodobně si nastudovala veškeré dostupné informace a je to její volba a rozhodnutí. Je zcela na místě její rozhodnutí respektovat.

3. Vpáčené bradavky

Je zapotřebí konzultovat s gynekologem, zda je váš pocit oprávněný. A pokud se jedná opravdu o vpáčené bradavky, světe div se, existuje řešení. Formovače bradavek. Doporučuje se je používat již v těhotenství. A každá zkušená laktační poradkyně vám poradí vhodnou polohu na kojení, právě s přihlédnutím ke stavu vašich bradavek.

4. Nemocná, bolavá, poničená, plná prsa – ragády, syndrom bělavé bradavky, kandida…

I přes tyto neduhy se samozřejmě může kojit. Základem ale je, aby pro maminku byl pocit kojení příjemný, a ne doprovázený bolestí a utrpením. Vše má řešení. Bolístky nevznikly tím, že dítě neumí sát, ani tím, že by maminka měla špatná prsa. Hlavní příčina bývá v poloze při kojení. Jenom změna polohy může mamince během pár vteřin pomoci.

5. Naprosto mylná informace je, že maminka má málo mléka

Většinou tyto poplašné zprávy přicházejí v období prvních dnů doma, během 3. až 6. týdne a během 3. až 9. měsíce. Jedná se o 2 až 4 dny. Je to období tzv. růstového spurtu dítěte. Ale! Situace má řešení. Jednoduché. Stačí častější přikládání dítěte k prsu. Ukojí své zvýšené potřeby a laktace se také zvýší. Kojit můžete klidně každé dvě hodiny. Je to období trvající jenom pár dnů a určitě stojí za to jej zvládnout.

6. Dokrmení a příkrm není stejný pojem

Pokud mluvíme o dokrmení, znamená to, že dítě nakojíme a pak alternativním způsobem (kádinkou, lžičkou, kapátkem, krmením po prstu, sondou po prsu) dokrmíme. Příkrm můžeme zařazovat od 6. měsíce.

7. Kojící maminka nemusí vypít 6 litrů tekutin

I takovéto informace kolovaly světem. Kojící maminka pije dle svých potřeb. A pokud vypije doporučené 2 litry, může být zcela v klidu.

kojeni dvojcat
Pokud jsou dvojčata při kojení v symbióze, je to radost pro všechny zúčastněné. Foto: juklik.cz

8. Neexistuje jenom jedna poloha na kojení

Každá maminka si najde svoji nejoptimálnější polohu, kdy je jí a jejímu miminku příjemně. Je dobré ale vědět, že poloh na kojení je nepřeberné množství. A pokud nastává nějaká rozladěnost při kojení, řešením může být právě změna polohy. Svá specifika má kojení dvojčat či trojčat.

9. Dítě nepije mléko z bradavky

Pokud maminka dovolí dítěti přisát jenom bradavku, může dojít k bolestivému poškození. Při kojení má dítě v ústech celý dvorec.

10. Není nutné stanovit dítěti pevný řád

Po narození dítěte se celá rodina s novým životním rytmem seznamuje a zjišťuje, kde je komu příjemně. Co se týká kojení, neurčujte hodiny vy. Snažte se pochopit své dítě a prs mu nabídněte dle jeho libosti. Netlačte na pilu a věřte, že symbióza se sama v průběhu šestinedělí dostaví.

11. Při jednotlivém kojení se nemusí kojit pouze z jednoho prsa

Pokud vám vyhovuje, klidně kojte z jednoho prsu, pak z druhého a zase se vraťte k prvnímu a opětovně k druhému. Střídání prsou se doporučuje i pro zvýšení laktace.

sourozenec u kojeni
Staršího sourozence není zapotřebí odstrkovat. Naopak! Užijte si krásné chvilky společně. Foto: Markéta Navrátilová, myshadows.net

12. Co na prsa přiložit v případě problémů?

Jedni radí teplý obklad, druzí ledování. Obě odpovědi jsou správné. Jenom se musí precizně diagnostikovat, jaké nepohodlí se řeší. Potřebujete dítěti pomoci a spustit mléko? Přikládejte teplé obklady nebo si dopřejte teplou sprchu. Bolestivé nalití prsou? Chladný obklad mezi kojením může být první pomocí.

13. Má maminka horečku? I tak může kojit.

Ano. Žádnou paniku. Maminka může kojit i při velmi zvýšené horečce. Jenom je důležité pomoci jí samotné. Kojit může, ale dostatečné množství sil na péči o dítě bude mít poskrovnu.

14. Omývání prsou před kojením po použití léčebné masti opravdu není nutné

Je to mýtus, který se zuby nehty stále ještě někde drží. Mytí opravdu není nutné. Struktura bradavky je vrásčitá, omytí by nám stejně nepomohlo. Mast je ale nutné nanášet ve velmi tenké vrstvě a vždy se ujistit, zda se jedná o prostředek vhodný při kojení.

15. Pokud je v období kojení doba, kdy to nejde zcela podle představ

Zkuste dítě přikládat častěji v noci, kdy lépe spolupracuje.

16. Chcete-li kojit, nenabízejte během šestinedělí dítěti dudlík

Princip používání dudlíku a sání z prsu je naprosto rozdílný. Je škoda si dobrovolně dávat překážky na cestu k pohodovému kojení. Nevěříte? Zkuste jednoduchý test. Zkuste cucat svůj palec. A pak zkuste nasát kůži vlastní ruky na hřbetu. Cítíte ten rozdíl?

17. V prvních dnech života dítěte si určitě vytvořte příjemnou atmosféru na kojení – intimní osvětlení, hudbu…

V tomto období je náročné vzájemné hledání se, ale stojí to za to.

18. Nebojte se kojit „tělo na tělo“

A vyzkoušejte i kojení ve vaně s teplou vodou.

19. Nepodceňujte u čerstvě narozeného miminka období hledání a samopřisátí

20. Nikdy na dítě nespěchejte

21. Milujeme babičky, tchyně i zkušené kamarádky-matky

Ale opatrně na jejich rady „Za nás se to dělalo tak a tak. U mě fungovalo to a to.“ Někdy mnoho dobře míněných rad a zmatečných informací z internetu škodí. Při nerozhodnosti volejte opravdu Horkou linku kojení.

22. Pokud máte drobně poničené dvorce a bradavky…

Stává se zázračným lékem samotný vzduch, nebo pomáhá, když je po kojení potřete samotným odstříkaným mlékem.

23. První hodina po porodu je důležitá

Snažte se o přiložení dítěte k prsu co nejdříve.

24. Ideální je výlučné kojení do šestého měsíce věku dítěte

25. Příkrmy je možné zařadit od šestého měsíce

A pokračovat přitom v kojení do 2 let dítěte, či dle libosti i déle.

 

Trápí vás něco? V případě jakýchkoliv dotazů můžete ve svém městě kontaktovat laktační poradkyni.

Seznam a podrobné informace naleznete na stránkách Laktační Ligy kojení

Seznam laktačních poradkyň
spokojenost ke kojeni patri
Je nutné, aby kojení bylo pro maminku příjemnou záležitostí. Foto: juklik.cz

Baby Club Juklík zahájil svá první plavací tempa v roce 1988. Od té doby se rád věnuje také všemu novému kolem dětí. V roce 1998 připlavala do Juklíku informace o vzniku Laktační ligy. Slovo dalo slovo a brzo jsme mohli všechny dotazy konzultovat se zakladatelkou MUDr. Annou Mydlilovou v Thomayerově nemocnici v Krči.
V listopadu 2016 jsme měli to potěšení zúčastnit se školení nových laktačních poradkyň. Se zájmem jsme si vyslechli veškeré novinky v této problematice. A hlavně musíme smeknout klobouk před MUDr. Annou Mydlilovou. V dané oblasti se angažuje tolik let a stále s obrovským nadšením a zápalem. Snažili jsme se pro vás najít odpovědi na nejčastější otázky.

Vaše Štěpánka Štrougalová a tým Baby Clubu Juklík

2 Comments

  1. Eliška

    Dobrý den. Děkuji za odpovědi na otázky. Přesně to jsem hledala. A moc mě potěšil kontakt na laktační poradkyně.

    • Štěpánka Štrougalová

      Dobrý den Eliško. Potěšení na naší straně. Užívejte si miminka a pohodového kojení. Štěpánka

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*